Ministerul Muncii,Familiei,Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice
Casa Judeteana de Pensii Constanta
Casa Judeteana de Pensii Constanta - slider

ÎNTREBĂRI ȘI RĂSPUNSURI

Adaugă întrebare

Adaugă întrebare

Nume *
Număr dosar *
Email ***
Telefon
Județ **
Oraș
Mesaj *
* - câmpuri obligatorii
** - doar cererile din județul Constanța vor fi analizate
*** - veți primi răspunsul direct pe email dacă acesta este completat corect
Pagina din 22   |   214 rezultate.
Buchholzer Lucretia
09.08.2017
Buna dimineata,ma numesc Buchholzer Lucretia,am domiciliul stabil in Germania.Ce act imi este necesar sa dovedesc ca am ucrat cu carte de munca in Germania pt al atasa la vechimea anilor lucrati in Romania.Mentionez ca in Romania am lucrat 26de ani la Rompetrol. Ma intereseaza ce trebuie sa contina actul doveditor din Germania cu anii mei de munca ,dacüa trebuie tradus si legalizat .Multumesc

Buna ziua,

va informam ca puteti dovedi perioada lucrata in Germania cu orice act sau extras de vechime obtinut de la Statul German. Precizam ca acest act nu trebuie tradus sau legalizat.

O zi frumoasa!

Ablez Saidan
08.08.2017
Buna ziua, va rog sa-mi da-ti un raspuns la intrebarile urmatoare... 1.Tatal meu a decedat in data de 24.05.2017.In urma decesului a beneficiat de ajutorul de inmormantare,dar in schimb nu a mai primit pensia pe cele 24 de zile pe luna Mai 2017. DE CE? (Pensia ii era trimisa pe card). 2.In urma decsului tatalui,mama ar fi trebuit sa beneficieze de pensie de urmas...,dar ea era foarte bolnava suferind de boala Alzheimer in stadiu foarte avansat...La solicitarea mea catre casa de pensii pt a demara formalitatile pt pensia de urmas ,m-i s-a spus ca nu putem deoarece trebuie sa vina dansa personal sa solicite acest lucru.Le-am explicat doamnelor de la ghiseu ca acest lucru e imposibil deoarece nu este deplasabila si are si certificatul de incadrare in gradul de handicap grav care atesta acest lucru...Atunci m-i s-a spus ca doar prin instanta putem face ceva demersuri dar ca dureaza cateva luni... In tot acest timp starea de sanatate a mamei s-a agravat si a decedat pe 26.07.2017 adica la 2 luni dupa decesul tatalui... Resemnati cu gandul ca nu o sa putem sa mai facem nimic...am fost la Casa de pensii pt a intreba daca poate sa beneficieze de ajutor de inmormantare....RASPUNS: NU !!! DE CE MA ROG ? CHIAR NU SE POATE FACE NIMIC OARE SA INDREPTATI ACESTE NEDREPTATI? TATAL MEU A COTIZAT LA FONDUL DE PENSII PESTE 40 DE ANI !!! ASTEPT RASPUNS !!!

Buna ziua,

Conform Legii 263/2010, art.125, ajutorul de deces se acorda in cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, prin urmare, la data decesului mama dumneavoastra nu avea niciuna din aceste calitati.

Iordache Doina
08.08.2017
Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu obtinerea unei adeverinte privind venitul pentru care platesc contributia de asigurari sociale pentru pensie si stagiul de cotizare. Mentionez ca sunt angajata si, pe langa veniturile din salariu beneficiez si de un venit suplimentar din cedarea folosintei apartamentului mostenit de la parinti. Trebuie neaparat sa ajung la Casa de pensii din Constanta sau pot trimite prin e-mail cererea si Cartea de Identitate scanata (eventual sotul meu, care este pensionar, poate depune cererea)? Daca se poate, la ce adresa de email? (am citit anterior ca a incercat cineva sa trimita dar adresa nu era valida). Multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc o zi minunata!

Buna ziua,

va informam ca puteti trimite pe Email o cerere semnata si scanata insotita de copie dupa actul dvs  de identitate, in care solicitati adeverinta privind stagiul de cotizare.

 

Vintila constantin
08.08.2017
buna ziua,apelez din nou la bunavointa dv,cu o intrebare:sotul meu este in pensie de invaliditate grad 1 si cand am fost la co0misie mi-a spus ca nu poate sa-mi dea nerevizuibil pentru ca nu am anexa la fisa de calcul din care sa rezulte grupa de munca.cnp sotului este:1591004133124.va rog sa ma ajutati sa intru in posesia anexei.va multumesc mult si va doresc toate cele bune!!

Buna ziua,

pentru a ridica copie dupa buletinul de calcul de la dosar este necesar sa va prezentati la CJP Cta, la arhiva, In fiecare zi de Luni, orele 13.00 - 14.30 cu un cupon de pensie sau copie decizie.

SIMION MARIOARA
07.08.2017
BUNA ZIUA,MARIOARA SIMION MA NUMESC ,VA ROG SA MA AJUTATI SA INTRU IN POSES= IA PENSIEI MAMEI MELE ,NERIDICATA DIN 2015 ,VA ATASEZ DOCUMENTELE CE DOVEDE= SC CA POT INTRA IN POSESIA DREPTURILOR BANESTI..SA MI SPUNETI CE PASII AR T= REBUII SA MAI FAC , EU LUCREZ IN MANGALIA DREPT PENTRU CARE TREBUIE SA MI I= AU LIBER DE LA SUPERIORI ( SUNT COZI MARI LA DVSTRA ,AM FOST IN PRIMAVARA .= ...) PENTRU A VENI IN CONSTANTA . VA MULTUMESC ANTICIPAT !O ZI FRUMOASA VA DORESC ! Maria Simion , 0722.291742

Buna ziua,

asa cum ati fost informata telefonic, este necesar sa va prezentati cu actele care v-au fost comunicate la CJP Cta, Ghiseul 5, Parter.

 

NUTU Mariana
07.08.2017
Buna ziua va rog sa-mi spuneti de ce nu se primeste un dosarde pensionare , pe motiv ca pe cartea de munca nu este trecut nr. certificatului de nastere ? Avem toate actele cu nr. CNP iar firma la care ne trimite sa ne treaca nr . certificatului de nastere s-a lichidat in 2006 . Practic cartea de munca a stat la ITM CONSTANTA , au si scanat-o si nu ne-a zis nimeni pana acum ca trebuie neaparat nr . certificatului de nastere trecut pe cartea de munca de firma care a scris la inceput cartea de munca. Avem toate documentele cerute de casa de pensii si acesta este singurul motiv pentru care ni se respinge dosarul . Vi se pare normal sa privati un om de drepturile lui ? Va rog sa-mi spuneti care este legea ce ne spune ca o carte de munca validata de ITM Constanta nu este valabila pentru depunerea dosarului de pensie . Nutu Mariana

Buna ziua,

dosarul de pensie la care faceti referire nu a fost inregistrat deoarece nu au fost respectate prevederile Decretului 92/1976, art.1, alin. 2.Daca societatea care a intocmit carnetul de munca s-a lichidat puteti prezenta adeverinta de la una din celelalte societati care au facut inscrieri in carnetul de munca in care vor confirma ca la data angajarii ati prezentat carnetul de munca seria.....nr.....eliberat la data......

O zi frumoasa!

 

Mirea Mariana
06.08.2017
Buna ziua, ma numesc Mirea Mariana nascuta la data de 19.09.1958, si am 58 si 11 luni si am o vechime neintrerupta de 38 de ani. va rog frumos sa-mi spuneti daca pot sa ies la pensie anticipata .din noiembrie 2016 am un salariu net de 2000 ron si pana atunci am avut un salariu net 900. Multumesc anticipat.

Buna ziua,

pentru a beneficia de pensie anticipata (fara penalizare) trebuie sa aveti stagiul total de 39 ani si 2 luni. Cu 38 ani de vechime va puteti pensiona anticipat partial (cu penalizare).

Tudor Maria
03.08.2017
Buna ziua ,ma numesc Tudor Maria ,sunt din Rasova si doresc sa va intreb daca eu supravietuitor dupa decesul sotului Tudor Alexandru decedat in anul 2016 pot beneficia de prevederile Legii .578/2004(privind ajutorul lunar).Va multumesc!Eu beneficiez de pensie in cuantum de 520.

Buna ziua,

Va informam ca puteti beneficia de prevederile legii 578/2004 in valoare de 113 lei la pensia dumneavoastra de 245 lei. Este insa in dezavantajul dumneavoastra deoarece veti primi total drepturi 358 lei (245 + 113) si nu mai beneficiati de pensia minima garantata de 520 lei.

O seara placuta!

NEACSU MARIANA
03.08.2017
Buna ziua. Revin la intrebarea mea din data de 31.07.2017 la care am primit un raspuns, dar cred ca nu m-am facut bine inteleasa. Am 65 de ani, nu am vrchime suficienta pentru a beneficia de pensie pentru munca, dar neavand nici un venit,pot beneficia de cei 520 lei , VENIT SOCIAL MINIM GARANTAT DE STAT,de care tot aud la tv. ca beneficiaza cei care nu au muncit? Va multumesc!

Buna ziua,

 Va informam ca fara stagiul minim de cotizare prevazut de lege nu puteti benefecia de pensie pentru limita de varsta. Pentru a beneficia de pensia minima garantata de stat in valoare de 520 lei la care faceti referire este necesar sa aveti stagiul minim de cotizare.

O seara placuta!

Herciu Mariana
03.08.2017
Daca am iesit la pensie de limita de varsta avand vechimea de 20 ani, 3 luni si 20 zile,de ce am pensie sociala la fel ca cei care nu au cotizat deloc? Va multumesc frumos!

Buna ziua,

Va informam ca pensia dumneavoastra nu este pensie sociala, toate pensiile sunt pensii de asigurari sociale. cei care nu au cotizat nu primesc pensie pentru limita varsta.